تعمیرات

علت کار نکردن پورت HDMI در تلویزیون و راه کار های رفع مشکل

کابل HDMI اتصال همه دستگاه های دیجیتال را با استفاده از یک کابل واحد هم برای صدا و هم برای تصویر امکان پذیر می سازد. برای انجام این کار، دستگاه های متصل باید اصطلاحا “مجوز” داشته باشند تا از طریق استاندارد معروف به HDCP با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. این عملیات برای شناسایی و برقراری ارتباط با رسانه ها و دستگاه ها “هندشیک HDMI” یا “دست تکانی” نامیده می شود. اگر مشکلی در فرایند دست تکانی ایجاد شود، رمزگذاری HDCP تعبیه شده در سیگنال HDMI توسط دستگاه های متصل شناسایی نمی شود و همین امر باعث می شود نتوانید هیچ گونه صدا و تصویری دریافت کنید. راه کارهایی وجود دارد که با استفاده از آن ها می توانید مشکل کار نکردن پورت HDMI در تلویزیون را برطرف سازید؛ اما اگر این راه کارها موثر نبود باید از یک تکنسین متخصص کمک بگیرید.

نحوه عیب یابی کار نکردن پورت HDMI در تلویزیون

1) اتصالات کابل HDMI را بررسی کنید: اطمینان حاصل کنید که کابل از دو طرف محکم متصل شده است. اگر اندازه کابل HDMI مناسب نباشد، ممکن است گاهی اوقات از جای خود خارج می شود. اگر این اتفاق اغلب تکرار می شود، از کابل های HDMI قفل شونده استفاده کنید.

اگر می خواهید تلفن همراه یا تبلت خود را به تلویزیون متصل کنید اطمینان حاصل کنید که تنظیمات اتصال HDMI در دستگاه شما فعال باشد. برای انجام این کار می توانید از مسیر زیر استفاده کنید.

Settings > Display Entries > HDMI connection

اگر تنظیمات اتصال HDMI غیر فعال است، آن را فعال کنید.

2) جدا سازی و اتصال مجدد کابل برق تلویزیون: تلویزیون خود را خاموش کنید و دو شاخه آن را از پریز برق جدا کنید پس از چند دقیقه مجددا دوشاخه تلویزیون را به برق وصل کنید. این کار به نوعی ریست تلویزیون می باشد و با انجام این کار ممکن است اشکالات موقتی سخت افزاری یا نرم افزاری که منجر به کار نکردن HDMI در تلویزیون شده، برطرف شود. همچنین اگر لپ تاپ یا کامپیوتر خود را به تلویزیون متصل کرده‌اید اما به دلیل کار نکردن HDMI در تلویزیون پیغام No Signal را دریافت کرده‌اید، ممکن است با ریست کردن کامپیوتر، مشکل از کار افتادن HDMI تلویزیون برطرف شود.

3) ترتیب روشن کردن دستگاه های خود را معکوس کنید: اگر همیشه اول تلویزیون خود را روشن می کنید و سپس به دنبال آن دستگاه های دیگر روشن کنید، این بار ابتدا دستگاه های جانبی و سپس تلویزیون را روشن کنید. اگر چندین دستگاه مختلف دارید که با کابل HDMI به تلویزیون متصل می شوند، سعی کنید آنها را با ترتیب های مختلف وصل کنید و ببینید کدام یک جواب می دهد.

4) ورودی HDMI دیگری را امتحان کنید: با ریموت کنترل، به ورودی دیگری در تلویزیون بروید و سپس به HDMI برگردید تا ببینید آیا سیگنال به درستی کار می کند یا خیر. در صورت عدم موفقیت، دستگاه خود را به ورودی HDMI دیگری متصل کرده و مراحل بالا را تکرار کنید.

دکمه Input یا Source را در کنترل خود برای تغییر منبع ورودی پورت HDMI بفشارید. اگر بیشتر از یک پورت HDMI دارید اطمینان حاصل کنید که پورت درست را انتخاب کرده اید.

5) تنظیمات رزولوشن دستگاه های جانبی خود را تنظیم کنید: اگر دستگاه HDMI شما دارای یک منوی تنظیمات برای کنترل رزلوشن ویدئواست، بررسی کنید که بر روی AUTO تنظیم شده باشد. بنابراین آن را برای تطابق با رزولوشن داخلی تلویزیون یا ویدئو پروژکتور تنظیم کنید. برای مثال 720p، 1080p یا 4k، اگر تلویزیون یا ویدئو پروژکتور با قابلیت4k دارید.

6) جداسازی و اتصال مجدد تمام منابع HDMIاگر بیش از یک منبع HDMI به تلویزیون متصل است مراحل زیر را دنبال کنید، اما اگر فقط از یک منبع HDMI استفاده می کنید، از این راه حل صرف نظر کنید.

مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. تمام پورت های HDMI تلویزیون را جدا کنید.
 2. حدود 10 دقیقه کابل برق تلویزیون را جدا کنید.
 3. کابل برق را دوباره به تلویزیون وصل کنید.
 4. یکی از دستگاه های مورد نظر را به پورت HDMI متصل کنید.
 5. دستگاه را روشن کنید.
 6. مراحل 4 و 5 را برای هر دستگاه و پورت HDMI تکرار کنید.

7) به روز رسانی سیستم عامل تلویزیون: با انجام به روز رسانی سیستم عامل تلویزیون می توانید برخی از مشکلات سخت افزاری و نرم افزاری را برطرف نمایید. در صورتی که سیستم عامل تلویزیون شما به روز نباشد ممکن است، همین موضوع علتکار نکردن پورت hdmi در تلویزیون شود. بنابراین در صورتی که سیستم عامل تلویزیون شما به روز نیست می‌توانید از طریق منوی تنظیمات اقدام به بروزرسانی آن نمایید.

8) ریست تلویزیون یا بازگشت به تنظیمات کارخانه: راه حل نهایی که می توانید امتحان کنید ریست تلویزیون و یا بازگشت به تنظیمات کارخانه است. با این روش احتمال رفع مشکل از کار افتادن hdmi تلویزیون زیاد است.

نحوه عیب یابی مشکل اتصال HDMI در تلویزیون HDR

پیاده سازی HDR در بسیاری از تلویزیون های 4K Ultra HD باعث ایجاد مشکلات اتصال HDMI شده است. اگر تلویزیون (HDR (High Dynamic Range دارید و هیچ یک از راه حل های بالا کار نکرد، این نکات عیب یابی را دنبال کنید:

 1. اطمینان حاصل کنید که دستگاه های جانبی که به تلویزیون خود وصل می کنید با تکنولوژی HDR سازگار است.
 2. از به روز بودن سیستم عامل تلویزیون خود اطمینان حاصل کنید.
 3. اگر قبلاً این کار را نکرده اید، کابل HDMI خود را با کابل Hi-Speed HDMI با سرعت حداقل 10.2 گیگابیت بر ثانیه و ترجیحاً 18 گیگابیت بر ثانیه عوض کنید.
 4. اگر دستگاهی با قابلیت HDR مانند Blu-ray UHD دارید که به تلویزیون سازگار با HDR متصل است، ممکن است تلویزیون محتوای رمزگذاری شده HDR را تشخیص ندهد.وقتی تلویزیونHDR، سیگنال HDR را تشخیص می دهد، باید یک پیغام تأیید بر روی صفحه نمایش ظاهر شود. در صورت عدم وجود این تایید، ممکن است مسئله مربوط به سازگاری باشد تا اتصال.
 5. اگر تلویزیون شما پس از تغییر تنظیمات و به روزرسانی کابل ها، همچنان منبع HDR را تشخیص نمی دهد، از یک تکنسین متخصص کمک بگیرید.

نحوه عیب یابی مشکلات اتصال HDMI و DVI

گاهی اوقات ممکن است برای اتصال دستگاه های جانبی به تلویزیون، نیاز به استفاده از کابل تبدیل HDMI به DVI و بالعکس داشته باشید. اگر هنگام استفاده از این مبدل به مشکل برخورید و تلویزیون شما هیچ تصویری پخش نکرد، احتمالا مبدل اشکال دارد. البته ممکن است تلویزیون های قدیمی مجهز به DVI نیز از سیستم عامل شناسایی دستگاه منبع HDMI برخوردار نباشند.

نحوه عیب یابی کار نکردن کابل HDMI در تلویزیون هنگام اتصال لب تاب یا کامپیوتر

اگر می خواهید کامپیوتر یا لب تاب خود را به تلویزیون وصل کنید، ابتدا مطمئن شوید که تنظیمات کامپیوتر شما HDMI را به عنوان اتصال خروجی پیش فرض تعیین کرده باشد. اگر نمی توانید از لپ تاپ یا کامپیوتر خود تصویری برای نمایش در تلویزیون دریافت کنید، این نکات عیب یابی را امتحان کنید:

 • کامپیوتر خود را با کابل HDMI متصل به تلویزیونی که از قبل روشن است راه اندازی کنید.
 • هنگامی که تلویزیون خاموش است کامپیوتر خود را راه اندازی کنید و سپس تلویزیون را روشن کنید.
 • قبل از اتصال کابل HDMI، کامپیوتر خود را راه اندازی کرده و تلویزیون را روشن کنید.

نحوه عیب یابی کار نکردن کابل HDMI وایرلس

دستگاه های HDMI وایرلس (آن هایی که از یک انتقال دهنده وایرلس برای انتقال بی سیم سیگنال های صدا/تصویر به گیرنده استفاده می کنند) نیز می توانند علت کار نکردن hdmi در تلویزیون باشند.

به طور کلی دو فرمت اصلی HDMI وایرلس وجود دارد که هر کدام از گروه محصولات خود را پشتیبانی می کنند: WHDI و HD وایرلس (WiHD) که برای راحتی اتصال دستگاه های HDMI بدون کابل طراحی ده اند. اگر سعی در اتصال دستگاه بی سیم HDMI دارید این مراحل عیب یابی را دنبال کنید:

 • فاصله و موقعیت دستگاه های بی سیم را درست انتخاب کنید. درست مانند Wi-Fi، یک اتصال بی سیم HDMI موفق به میزان فاصله، مسیر مشخص و میزان تداخل بستگی دارد. برای مسافت های طولانی خاص، آپشن های اتصال HDMI اضافی وجود دارد.
 • توالی های مختلف روشن کردن مانند موارد بخش 3 را امتحان کنید.
 • مشخصات محصول و سازگاری با هر دستگاه HDMI بی سیم را بررسی کنید. دستگاه های بی سیم HDMI در مورد استانداردهای تجاری، مدل و صنعت تفاوت های فنی زیادی دارند و ممکن است دستگاه ها سازگار نباشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *